BDP polu izvestaj

BUDIMPEŠTA POLUMARATON 2015

IZVEŠTAJ SA POLUMARATONA

IZ PREKRASNE EVROPSKE PRESTONICE

Rekordan broj od preko 16.000 trkača je učestvovalo na Wizz Air Budapest polumaratonu po prelepom sunčanom nedeljnom prepodnevu. Najbrži trkač bio je Henry Kemboi iz Kenije, koji je trku završio u vremenu od 1:06:27.

Kada je posljednji trkač prešao liniju starta u Gradskom parku, vodeći trkači su već bili u podnožju Mosta slobode, predvodeći tako pet kilometara dugu vijugavu reku trkača kroz grad za jubilarni trideseti polumaraton.

Pored skoro idealnih uslova za trčanje, učesnici su uživali i uz muzičku pratnju  raspoređenu na 16 različitih tačaka duž staze. U trci u pojedinačnoj konkurenciji većim delom su se u vođstvu smenjivala dva kenijca Henry Kemboi i Moses Kipruto Kibire. Kroz cilj je na kraju prvi prošao Kemboi, dok je kod dama pobedila domaća trkačica Zita Kácser, s vremenom od 1:16:50.

Na Wizz Air Budapest polumaratonu takođe je učestvovalo i nekoliko domaćih olimpijskih šampiona: Áron Szilágyi (mačevanje, 2012), István Kovács (boks, 1996) i Gabriella Szabó (kajak, 2012).

Sve u svemu za trku je bilo prijavljeno  16.134 trkača u sve tri konkurencije: trka pojedinaca, štafeta sa dve izmene i štafeta sa tri izmene. U pojedinačnoj konkurenciji bilo je prijavljeno oko 11.000 trkača što je i srednjoevropski rekord. Pored domaćih trkača u trci je učestvovalo više od 2.000 trkača iz 65 zemalja sveta.

Srbija je na ovom lepo organizovanom događaju imala oko 70 predstavnika. Najbrži polumaratonac je bio Nebojša Milenković iz Kikinde, koji je zauzeo 80, mesto u generalnom plasmanu sa vremenom od 1:20:39. Od naših predstavnica u ženskoj kategoriji najbrža je bila Jelena Antonijević sa vremenom od 1:54:25.